Нестандартні уроки

Бінарний урок з математики і технології приготування їжі «Приготування каші»


Розробили: викладач математики
О.В. Євтушенко,
викладач технології приготування їжі
Т.В. Коваль.

Тема: Приготування каші
Тип уроку: урок вироблення практичних вмінь
Мета:  навчити учнів виконувати математичні розрахунки під час приготування каші, дати технологічні характеристики приготування каш різних видів;
виховувати культуру поведінки, естетичні смаки;
розвивати уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки у майбутній професійній діяльності.
Форми і методи роботи: евристична бесіда, індивідуальна, групова форми роботи, робота в парах, робота з обдарованими учнями.
Обладнання: технологічні, калькуляційні карти, комп’ютер, проект «Надійний помічник» про застосування інтеграла в різних галузях, зразки каш різних видів: розсипчастої, в’язкої, рідкої; стимулюючі картки.
Епіграф:          Ніяке людське дослідження не може бути назване
                           істиною, якщо воно не проходило через 
                           математичні    доведення.                                              
                                                                       Леонардо да Вінчі.
                         
Хід уроку:

І. Організація роботи групи.
Групу поділено на три бригади. Кожному учневі роздано технологічні, калькуляційні картки.
Учитель технології приготування їжі (УТПІ):
Шановні учні! Сьогодні на уроці ми будемо вдосконалювати свою професійну майстерність і будемо вчитися готувати кашу.
Учитель математики: Але, якщо ви звернули увагу на епіграф уроку, що ніяке людське дослідження не може бути названо істиною, якщо воно не проходило через математичні доведення, то вам стане зрозумілим, що техніку приготування каші ми будемо обґрунтовувати, з точки зору математики.
УТПІ: Тож запишіть у зошити з технології приготування їжі тему уроку: «Приготування каші».
УМ: А в зошитах з математики – «Застосування інтеграла».

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Бліц-опитування.
УТПІ: Дайте відповіді на поставлені питання:
1. Що таке «каша» взагалі? (кулінарний виріб, який одержується в результаті термічної обробки крупи і рідини)
2. Які види каш ви знаєте? (розсипчаста, в’язка, рідка)
3. Які основні компоненти використовують для приготування каші? (крупа, вода або молоко, сіль )
4. Які крупи можна використати для приготування в’язких, розсипчастих і рідких каш?
5. Подивіться на зразки поданих каш. Назвіть їх. Дайте їм характеристику.
У готовій розсипчастій каші зерна добре  зварені, зберігають форму і легко відокремлюються одне від одного.
 У в’язкій – частково розварені, але не злипаються, при температурі 60-70°С каша тримається на тарілці гіркою.
 В рідкій каші зерна повністю набухають, добре розпарені, втратили свою форму, консистенція рідка, однорідна, каша розтікається по тарілці.
6. Які основні умови приготування будь-якої каші?
УМ: Звичайно співвідношення рідини і крупи залежить від виду каші, крупи, способу її попередньої обробки. Але, уважно розглянувши рецептурну  таблицю, якою, зазвичай, користуються при приготуванні каші, яке співвідношення між крупою і рідиною ви помітили?
Спробуємо довести це із застосуванням інтеграла.

ІІІ. Застосування набутих навичок і вмінь.



Таким чином, ми математично обґрунтували співвідношення рідини і крупи, наведені в рецептурній таблиці.
УТПЇ: Окрім рецептурних таблиць існують ще технологічні, калькуляційні карти. Зазвичай, рецепт і калькуляція дається у розрахунку на одну порцію.
УМ: Ваше завдання – провести розрахунки для приготування каш різних видів на 4 порції (даються консультації по заповненню карт).
-         Учні роблять розрахунки в зошитах і заповнюють технологічні, калькуляційні картки.
УМ: В тому, що математика нам допомагає Українець Юля і Рябчуненко Альона спробують переконати нас зараз своїм  проектом «Прикладне спрямування математики»
(Представлення проекту «Прикладне спрямування математики» 

ІV. Підбиття підсумків і домашнє завдання.
1.     Рефлексія.
Учні заповнюють експрес-анкету.
Засвоїли: 1) формули об’ємів геометричних тіл;
                 2) техніку складання калькуляційних і технологічних карт.
                 3) застосування інтеграла у нестандартних ситуаціях.
Навчилися: 1) робити необхідні розрахунки при складанні калькуляційних і технологічних карт.
                       2) застосовувати знання інтегрального числення до розв’язування прикладних задач.
Що найбільше запам’яталося на уроці?
1.     Форма проведення уроку.
2.     Презентація проекту.
3.     Індивідуальна робота по заповненню калькуляційних, технологічних карт.
4.     Мозкова атака.
5.     Бліц-опитування.
6.     Збагачення життєвого досвіду.
7.      Зв'язок математики з технологією приготування їжі.
Самооцінка роботи на уроці.
2. Учням роздаються стимулюючі картки, в яких наведено висловлювання про роль математики.
3. За складеними технологічними і калькуляційними картами приготувати в домашніх умовах різні види каш.
4. Підібрати і розв’язати прикладні задачі із застосуванням інтеграла.

                                                                                                             Додаток №1

 Співвідношення крупи і рідини при  приготуванні каш.


                                                                                                                        Додаток №2
ЗАВДАННЯ №1


Заповніть технологічну картку з розрахунку сировини на 4 порції. 
Каша грибна чумацька (розсипчаста)
 

№п/п

НАЗВА СИРОВИНИ

1
порція
г

4
порції
г

1

Пшоно

50

      
2

Гриби свіжі

132


3

Цибуля ріпчаста

12


4

Шпик

10.5


5

Сіль

2



ВИХІД
200





















     
Прізвище _____________________________________



      

                                                                                           Додаток №2      

  

ЗАВДАННЯ №1

Заповніть технологічну картку з розрахунку сировини на 4 порції.
Каша гречана (в’язка)

№п/п

НАЗВА СИРОВИНИ

1
порція
г

4
порції
г

1

Крупа гречана

100


2

Яйця

20


3

Молоко

200


4

Масло вершкове

10


5

Сіль

2


6

Маса каші

300


7

Соус молочний

100



ВИХІД

400






















     
Прізвище_____________________________________
  

                                                                                          Додаток №2

ЗАВДАННЯ №1
Заповніть технологічну картку з розрахунку сировини на 4 порції. 
Каша манна з яблуками (рідка)


№п/п

НАЗВА СИРОВИНИ

1 порція  г

4  порції   г

1

Крупа манна

19


2

Молоко

195


3

Яблука

50


4

Масло вершкове

5


5

Сіль

1




Маса готової каші

220


6

Цукор

10


7

Кориця

0.5



ВИХІД

230























 
    Прізвище____________________________________


        

                                                                                                              Додаток №3

ЗАВДАННЯ №2



Заповніть калькуляційну картку з розрахунку сировини на 1 - 4 порції.
Каша грибна чумацька (розсипчаста)


п/п

НАЗВА        СИРОВИНИ

1 порція
г

4
порції
г

Ціна
за
1 кг



Сума
1 порція
грн.



Сума
4 порції
грн.



1

Пшоно

50


2,40



2

Гриби свіжі

132


66,00



3

Цибуля ріпчаста

12


2,50



4

Шпик

10.5


24,60



5

Сіль

2


0,86




ВИХІД
200


























   Прізвище____________________________________________ 






                                                                                                                       Додаток №3

ЗАВДАННЯ №2



Заповніть калькуляційну картку з розрахунку сировини на 1 - 4 порції.
Каша манна з яблуками (рідка)
№п/п

НАЗВА СИРОВИНИ

1 порція
г

4
порції
г

Ціна
за
1кг



Сума
1 порція
грн.


Сума
4 порції
грн.


1

Крупа манна

19


3,00



2

Молоко

195


4,15



3

Яблука

50


6,50



4

Масло вершкове

5


26,80



5

Сіль

1


0,86





Маса готової каші

220





6

Цукор

10


3,90



7

Кориця

0.5


75,50




ВИХІД

230






























             Прізвище____________________________________________________________


 

                                                                                  

                                                                                                              Додаток №3
ЗАВДАННЯ №2 
Заповніть калькуляційну картку з розрахунку сировини на 1 - 4 порції.

Каша гречана (в’язка)



№п/п

НАЗВА СИРОВИНИ

1 порція
г

4
порції
г

Ціна
за
1 кг




Сума
1
порція
грн.



Сума
4
порції
грн.



1

Крупа гречана

100


3,54



2

Яйця

20


35,00



3

Молоко

200


4,15



4

Масло вершкове

10


26,80



5

Сіль

2


0,86



6

Маса каші

300




 

7

Соус молочний

100


32,00




ВИХІД

400






 















 










   

Немає коментарів:

Дописати коментар